Ministerstvo námorníctva, dopravy a infraštruktúry Chorvátskej republiky vyvinulo aplikáciu, ktorá je určená jachtárom, ktorí brázdia Chorvátske more. Aplikáciu je možné používať na zariadeniach používajúcich operačný systém android a iOS. Stiahnutie a používanie aplikácie je bezplatné. Po stiahnutí aplikácie do mobilného telefónu je potrebné zadať svoje telefónne číslo a druhé telefónne číslo ako informačné. Tieto dve telefónne čísla slúžia na identifikáciu používateľa a pre potreby núdzového volania o pomoc. V prípade potreby je možné si v nastaveniach ich zmeniť a doplniť ďalšie údaje, ktoré nie sú povinné. V nastaveniach je možnosť si vybrať z ponuky jazykov v akom jazyku chceme aplikáciu používať (ponuka jazykov: chorvátčina, slovinčina, angličtina, nemčina, taliančina, francúzština, čeština, slovenčina, poľština, maďarčina, španielčina a ruština).

Po nainštalovaní sa otvorí úvodné okno s ponukou: pravidlá plavby a informácie, predpoveď počasia, kontakty verejných úradov, prístavy a kotviská, nahlásenie priestupku, profil a nastavenie a volanie o pomoc. Na to sú potrebné tie dve telefónne čísla zadávané pri inštalácii aplikácií do telefónu. Pevne však verím, že práve to posledné nebudeme potrebovať použiť, priatelia.

Po kliknutí na symbol s ponukou sa zobrazí ďalšia ponuka s aktuálnou polohou používateľa aplikácie. Napr. v ponuke počasie sa zobrazí aktuálne počasie miesta, kde sa nachádzate a ďalej si môžete v mape prehliadať počasie okolia. Aplikácia používa počasie z Hydrometeologického ústavu Chorvátska známe z webu na stránke www.meteo.hr.

V ponuke „Kontakty verejných úradov“ a  „Prístavy a kotviská“ je možné vybrať informáciu pomocou zoznamu z databázy alebo pomocou mapy, kde sa zobrazí poloha používateľa appky a na mape sa zobrazia príslušné inštitúcie, prístavy, kotviská, maríny, benzínové čerpadlá, hraničné prechody. Po rozkliknutí napríklad „kotviská“ sa dozvieme telefónne číslo na správcu a počet bójí, ktoré sa nachádzajú v zátoke.

Užitočnou pomôckou pri dnešnom počte lodí, ktoré sa nachádzajú v prístavoch a plavia po mori je možnosť pomocou tejto aplikácie nahlásiť priestupok, ktorý ste videli alebo ste sa stali jeho účastníkom. Nahlásený priestupok sa automaticky odošle na príslušný kapitanát podľa polohy nahlasovateľa. V prípade, že ste priestupok len videli, môžete ho nahlásiť aj anonymne. Pri nahlasovaní priestupkov aplikácia zvláda prílohy: fotografia, video alebo vykreslenie priestupku.

Pre viac informácií o aplikácii a jej využiteľnosti si môžete prečítať na webovej stránke Ministerstva námorníctva, dopravy a infraštruktúry Chorvátskej republiky, link: http://www.mppi.hr.

text & foto Martin Morávek