Už pri prvom použití je hneď jasné, že Canon EOS RP nie je klasická zrkadlovka, presnejšie povedané je to bezzrkadlovka

Charakterizuje ju digitálny hľadáčik, ľahké telo so softvérovou výbavou, ktorá pri klasických zrkadlovkách doteraz nebola fyzicky možná. Na prvý pohľad malé telo s váhou 440 gramov, a to dokonca aj po pridaní gripu. Plnoformátový čip Dual Pixel CMOS AF – Full Frame s rozlíšením až 26,2 MPx a obrazovým procesorom DIGIC 8. Užívatelia Canon EOS R si hneď všimnú absenciu stavového displeja na vrchu tela. Príjemným prekvapením je úplne tichá uzávierka v špeciálnom režime, zvanom „mód snímania spiaceho dieťaťa“, ako aj klasický rýchlejší mód zvaný „tichá uzávierka“. Na vrchu je tlačidlo na nahrávanie videa umiestnené tak, aby ukazovák presne padol na tlačidlo. Vlogeri teda môžu spolu s otočným displejom točiť video veľmi prakticky a jednoducho, pričom sa môžu zároveň aj vidieť na displeji s výstupom videa UHD 4K – 3840 x 2160 px alebo Full HD 1080p so snímkovaním 60fps.

Ak už máte výbavu objektívov s bajonetom EF-S a EF je dobré vedieť, že Canon EOS R, RP a RA majú bajonet EF-EOS R, takže k tomu nasadíte iba RF objektívy od Canon. Vyriešiť sa to dá pomocou redukcie Canon Mount Adaptér EF-EOS R, ktorý sa pohybuje v cenovej kategórii cca sto eur, čo je schodnejšia voľba než výmena celého portfólia už zakúpených objektívov. Okrem tohto má aj ďalšie dva voliteľné adaptéry, ktoré sú už so špecifickejším zameraním. Zaujímavé je, že ani s adaptérom nestráca žiadne optické vlastnosti a komunikácia medzi telom a objektívom je taktiež bezproblémová.

Originálne RF objektívy

majú jednu veľkú výhodu, a to ring – pridaný prstenec na regulovanie vami určenej hodnoty. Nám sa zapáčilo ovládanie v 1/3 krokoch hodnoty citlivosti ISO – expozičný trojuholník sme mali rýchlo dostupný aj počas pozerania do hľadáčika. Nastavenie vami určenej jednotky sa nastavuje priamo v tele bezzrkadlovky.

Canon EOS RP spolu s transfokálnym objektívom Canon RF 24-105 mm f/4 IS USM L rady 24-105mm f/4 USM, testovanom v rámci tejto recenzie, tvorí plnohodnotný fotoaparát. L rada svojou mohutnou konštrukciou odoláva poveternostným podmienkam. Vrstva na prednom a zadnom člene optiky je pokrytá fluórovou vrstvou, čo je výhoda pri prípadných mechanických poškodeniach a vďaka tomu sa optika aj ľahšie čistí. Clona má ako zvyčajne 9 lamiel a konštrukcia objektívu je rozvrhnutá do 18 prvkov v 14 skupinách. Canon EOS RP + 24-105mm f/4 USM Je určený pre celú škálu používateľov, teda spĺňa takmer všetky očakávania kvalitného fotoaparátu.

Od amatérskych a poloprofesionálnych fotografov až po vlogerov a videomakerov

CANON EOS RP

Citlivosť ISO dosahuje až 40 000 s možnosťou rozšírenia na H1, čo predstavuje hodnotu 51 200 až H2 102 400, čo už je naozaj veľa. Pri našich testovaných snímkach sme boli nadmieru spokojní, keď sme zistili, že pri hodnote ISO 10 000 je šum veľmi nízky už v samotnom JPG súbore – to donedávna nebolo možné. Pri citlivosti ISO 4 000 nie je ani náznak straty ostrosti, čo je možné vidieť v oku fotografovanej osoby. Ešte nedávno to bol závažný problém citlivosti.

fotografia_nasnimana_CANON_EOS_RP
F/4; 1/100s ; ISO-4000

Minimálna hodnota je ako pri  väčšine Canon EOS fotoaparátov ISO 100, ale dá sa taktiež rozšíriť na L, čo je hodnota ISO 50.

Čo sa týka zlých svetelných podmienok – päťstopová obrazová stabilizácia na objektíve je v praxi porovnateľná so Sony konkurenciou. So stabilnou polohou fotografa je možné pri expozičnom čase 1/6 sekundy zachytiť ostrú snímku. Rozmazané zábery je možné eliminovať vďaka technológii Dual Sensing – IS, ktorá pri fotení znižuje chvenie obrazu.

foto_CANON_EOS_RP
F/4; 1/6s; ISO-12800

Ostrenie – objektív

má štandardnú vzdialenosť minimálneho zaostrenia – 0,45 m. Autofocus Nano USM – Ultra Sonic Motor je veľkou výhodou, či pri fotografovaní – rýchle preostrovanie, ale najmä pri videu – relatívne tiché preostrovanie, ktoré dokáže preostrovať neustále. S Dual pixel autofocus technológiou je možné zamerať sa na tvár alebo hocijaký objekt a plynulo preostrovať po celú dobu záznamu videa.

Fotoaparát Canon EOS RP má neuveriteľných 5 665 zaostrovacích bodov, ktoré dokážu zaostriť pri veľmi tmavých podmienkach -5 EV, ale aj presvetlených 18 EV. Výber bodu ostrenia je možné ako automatická detekcia tváre so sledovaním a ostrením na oči, manuálny výber jednobodového AF, rozšírenie bodu AF (4 body – hore, dole, vľavo a vpravo), obklopenie rozšíreného bodu AF a zónové AF, akoby plocha bola rozdelená do 9 bodov ostrenia. Veľmi presne zaostriť dokáže už za 0,05 sekundy, čo je už naozaj krátko – je to najrýchlejšie ostrenie na svete. Do fotoaparátu ako pamäťové médiá idú klasické SD karty, SDHC, SDXC a UHS-II SD, kde pri takejto vysokej rýchlosti zápisu je už buffer neobmedzený.

Ďalšia problémová vec – protisvetlo

obstála v teste taktiež výborne.

foto_CANON_EOS_RP
F/10; 1/100s; ISO-125

Ako je vidieť, v kontrastných zónach nie je takmer ani náznak chromatickej aberácie.

foto_CANON_EOS_RP
F/22; 1/200s; ISO – 1250

Hrany majú farbu ako majú mať a to bez korekcií objektívu v raw edite. Surový formát fotografie raw využíva najnovšiu generáciu 14-bitového formátu RAW CR3, čiže o 40 percent menší súbor a úspornejší k dátam.

Hĺbka ostrosti pri ohniskovej vzdialenosti 89 mm a s clonou F4 je podľa nás nadmieru uspokojivá.

foto_CANON_EOS_RP
F/4; 1/640s; ISO-125

Klasický portrét odpichnutý od pozadia je hravo zvládnuteľný aj s týmto objektívom. Na porovnanie, fotografia

fotogratia_CANON_EOS_RP
F/13; 1/100s; ISO-125

má už väčšie clonové číslo a tvár je už ostrá celá a pozadie začína byť rozoznateľnejšie.

Hĺbka ostrosti s clonou

F4 môže byť použitá aj pri art žánri fotky kvôli veľkému rozsahu ohniskovej vzdialenosti, čo je podľa nás výhodou z viacerých hľadísk, akou je cena objektívu a flexibilita použitia.

fotografia_nasnímaná_CANON_EOS_RP
F/4;1/400s;ISO-125

Kreslenie má výborné, čo je u posledných Canon objektívov už zvykom, zachytí aj najmenší detail. Aj keď je určený aj na cesty, je potrebné si uvedomiť, že má 700 g.

Fotoaparát Canon EOS RP

je všeobecne použiteľný ako do ateliéru, tak na bežné rodinné fotografie či na cesty, pretože má flexibilný rozsah, čiže zoom. 24 až 105 mm, čo je v prepočte 0,24x zväčšenie. Na cesty je vhodný aj z dôvodu, že nepotrebujeme so sebou brať zariadenie ako notebook, cez ktoré by sme si fotografie vložili do telefónu, ale stačí nám samotný fotoaparát a pomocou mobilnej aplikácie Canon Camera Connect alebo Canon DDP Expres pre RAW edit v mobilnom zariadení si jednoducho a rýchlo prehodíme fotografie do telefónu za pomoci Wi-fi podpory. Taktiež podporuje Bluetooth technológiu, ktorá dokáže na diaľku prebudiť fotoaparát z režimu spánku. Výhodou je aj režim Video Snapshot, ktorý vytvára krátke klipy (4, 6 alebo 8 sekúnd), čím je možné jednoducho robiť sumarizačné video napríklad z dovolenky.

Po kúpe objektívu štandardne dostanete príslušenstvo ako kryt na objektív E-77 II, clonu objektívu EW-83N či zadný kryt. Je možné dokúpiť aj puzdro na objektív LP1319. Filter má štandardný profesionálny priemer 77 mm, čo je pre dlhodobejších užívateľov Canonu výhoda, keďže väčšina profesionálnych objektívov má priemer filtra rovnaký. Stačí len filter v prípade potreby prehodiť zo staršieho objektívu. Objektív kompenzuje svojou kresbou nie až tak vysoký dynamický rozsah fotoaparátu.

Profesionáli v oblasti fotografovania

môžu tejto bezzrkadlovke Canon EOS RP vyčítať napríklad elektronický – digitálny OLED hľadáčik (EVF) – môže byť oneskorený oproti realite, malý počet snímok za sekundu pri rýchlom sekvenčnom fotení (5 snímok za sekundu) v porovnaní s Canon EOS R (8 snímok za sekundu), minimálnu dĺžku expozície 1/4 000 sekundy, synchronizáciu s bleskom 1/180 sekundy, malú kapacitu akumulátorov voči spotrebe zariadenia, čo predstavuje pri izbovej teplote približne 250 snímok (Li-Ion LP-E17 – 1040 mAh) alebo nízke telo – uchádza malíček pri držaní fotoaparátu, čo sa však dá jednoducho vyriešiť dokúpením gripu EG-E1, ktorý bežne stojí pod sto eur. Taktiež dynamický rozsah je rovnaký ako u Canon EOS 6D Mark II, čo náročnejšiemu fotografovi nemusí stačiť. Záleží na tom, aký je jeho výstup fotenia. Ale všetky tieto nevýhody sú v porovnaní s dobrou cenou a ponúkanými možnosťami  a už spomínanými kvalitami fotoaparátu Canon EOS RP zanedbateľné. Canon EOS RP je primárne určený skôr pre skúsenejších začiatočníkov či pokročilejších fotografov než priamo pre profesionálov.

Táto full frame bezzrkadlovka Canon EOS RP si určite nájde svojich majiteľov vďaka flexibilite využiteľnosti, minimálnej váhe, veľkosti, špičkovej kvalite prevedenia, ľahkej a prehľadnej ovládateľnosti a výbornej kvalite fotografií či videa nielen za ideálnych svetelných podmienok, ale aj za tých zhoršených.

Žiadna fotografia v článku nie je postprodukčne upravovaná.

Techvia.sk