smartfon Vernee Active

Spoločnosť Vernee je na Slovensku nováčikom, no napriek tomu sme už mali možnosť otestovať jeden z jej zaujímavých modelov, smartfón Vernee X. Tentokrát k nám do redakcie na recenziu prišiel robustný, odolný a navyše parádne vyzerajúci model Vernee Active. Predošlý model nebol vôbec zlý, no potreboval ešte trochu doladiť. Vernee Active však nadmieru prekonal naše očakávania a prekvapil nielen vyladeným softvérom, ale aj skutočne odolnou konštrukciou. Poďme sa teda pozrieť na to, čo od tohto modelu môžete očakávať.

Dizajn smartfónu Vernee Active

Prvým príjemným prekvapením bol obsah balenia. To okrem USB-C kábla a nabíjacieho konektoru obsahuje aj kvalitnú ochrannú fóliu, ktorej aplikovanie bude pre vás maximálne bezproblémové. Spoľahlivo ochráni 5,5 palcový Full HD displej, ktorý pre Vernee vyrába spoločnosť JDI. Tá displej vybavila aj ochranným sklom Gorilla Glass a zvýšila jeho odolnosť voči rozbitiu či poškriabaniu. S pozorovacími uhlami a čitateľnosťou na priamom slnku sme boli spokojní a displej vydržal aj záťažový test či opakované pády na betónovú plochu.

Vrchná časť prednej strany obsahuje prednú selfie kameru, reproduktor na volania, snímač jasu a farebnú LED diódu. V spodnom rámiku sa nachádzajú tri dotykové tlačidlá – návrat, domov a prehľad spustených aplikácií, ktoré vám budú dôverne známe. Pokiaľ preferujete skôr softvérové tlačidlá, ktoré sú súčasťou displeja, máme pre vás dobrú správu.

Dotykové tlačidlá v spodnom rámiku si môžete pár kliknutiami jednoducho nahradiť tými softvérovými. Po ich vypnutí sa na displeji objaví trojica dôverne známych tlačidiel, zatiaľ čo tlačidlá v spodnom rámiku budú aj naďalej peknou dizajnovou ozdobou prednej strany zariadenia.

Rovnako ako boky telefónu, aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti a uzamknutie zariadenia sú vyrobené z kovu. Nachádzajú sa na pravej strane zariadenia. Zásuvka na SIM karty a micro SD kartu sa nachádza na ľavej strane, ktorá okrem nej obsahuje aj jedno šikovné tlačidlo. Po jeho stlačení sa na displeji zobrazí okrúhla rýchla voľba, cez ktorú môžete aktivovať či už baterku, Wi-Fi alebo funkciu Bluetooth.

Vernee Active je zariadenie, ktoré vyniká nielen originálnym dizajnom, ale aj odolnosťou za rozličných podmienok. Aby sa do telefónu nedostalo ani zrnko prachu či kvapka vody, všetky otvory sú riadne utesnené a konektory chránia gumené odnímateľné krytky. Konektor na slúchadlá nájdeme vo vrchnej časti zariadenia, zatiaľ čo USB-C konektor slúžiaci na nabíjanie sa nachádza v spodnej časti. Reproduktor na prehrávanie hudby má svoje miesto vedľa konektoru na nabíjanie, no netreba od neho očakávať veľa. Postačí však na prehrávanie oznámení prichádzajúcich z telefónu, prípadne zvukových efektov pri hraní hier.

Maximálnu hlasitosť má naozaj dobrú, no pri prehrávaní hudby pôsobí celkom plechovo. Tento problém môžete vyriešiť aktivovaním ekvalizéru v aplikácii Hudba Play a úpravou nastavení zvuku. Dosiahnete tak kvalitnejší zvukový prejav, no odrazí sa to na maximálnej hlasitosti reproduktoru, ktorá sa počuteľne zníži.

Jednoznačne najkrajšou časťou odolného smartfónu Vernee Active je jeho zadná strana. Štruktúrovaný a dizajnovo zaujímavý chrbát telefónu nie je len na okrasu, ale plní aj ochrannú funkciu. Zadnú stranu totižto chráni vojenský kevlar, ktorého poškodenie je takmer nemožné. Ochrannú funkciu si kevlar plní naozaj dokonale a počas testovania odolal všemožným predmetom, od kľúčov, cez kamene až po obyčajnú ihlu.  Vďaka certifikácii IP68 a vojenskej certifikácii MIL-STD-810G toho vydrží oveľa viac. Keďže Vernee Active nás skutočne zaujal svojou robustnosťou a vysokou odolnosťou, rozhodli sme sa pripraviť si pre vás samostatný článok zameraný na jeho odolnosť. V hornej časti zadnej strany sa v jednej rovine nachádza zadný fotoaparát, LED blesk a snímač odtlačkov prstov. Ten fungoval takmer okamžite a dodáva tak zariadeniu spoľahlivý stupeň ochrany.

Výkon, pamäť, konektivita telefónu Vernee Active

Menu a nastavenia smartfónu sú rovnako ako pri modeli Vernee X  slovensko-anglické. Pojmov písaných v anglickom jazyku nie je veľa a dajú sa rýchlo zapamätať. Menu je intuitívne a čo je najlepšie, telefón šliape ako hodinky. Za svoju plynulosť vďačí čistému operačnému systému Android 7.0, ktorý si dobre porozumel s vlastnou nadstavbou spoločnosti – VOS 1.0. K dobrému výkonu okrem operačného systému prispieva aj čipset Helio P25, ktorý bez problémov rozbehá akúkoľvek hru, aplikáciu a multitasking zvláda na jednotku. Spoľahlivo fungujúci celok uzatvára 6 GB operačná pamäť RAM, a čo sa mi osobne páčilo najviac je úložisko o veľkosti až 128 GB. Nemusíte sa tak starať o to, kam uložíte svoje fotografie, ani o to, či máte doma nejakú microSD kartu nazvyš. Pokiaľ ste podobne ako ja zaťažený na nespočetné množstvo hudby či filmov vo svojom mobile, skutočnosť, že Vernee Active podporuje pamäťové karty až do veľkosti 128 GB vás určite poteší.

Okrem poriadneho výkonu vám Vernee Active zaručí aj podporu neuveriteľných 28 pásmových sietí a 4G/LTE pripojenie môžete využívať takmer v každej krajine na svete. NFC technológia podporujúca bezkontaktné platenie začína byť súčasťou väčšiny lepších smartfónov, ktoré na našom trhu môžeme nájsť. V modeli Vernee Active sme ju rozhodne nečakali, keďže sa jedná o telefón určený najmä do náročných podmienok. To, že Active disponuje technológiou NFC, dvojpásmovou Wi-Fi a technológiou Bluetooth 4.0 nás len uistilo v tom, že tento telefón je naozaj jedno dobre vymyslené šikovné zariadenie. V prírode vám rozhodne pomôže gravitačný senzor, gyroskop či kompas a počas vašich outdoorových aktivít vás na správnu cestu navedie duálny navigačný systém GLONASS + GPS.

Batéria a výdrž telefónu Vernee Active

Batéria odolného smartfónu Vernee Active je skutočne veľká. Jej kapacita je až 4200 mAh, no pri výkone, akým smartfón disponuje sa to dalo očakávať. Aj napriek tomu vydrží nadpriemerne dlho a hravo sa s ňou dostanete na 2 až 2,5 dňa používania. Zariadenie sa nabíja v dolnej časti cez USB-C konektor, pri ktorom nás teší aj podpora rýchleho 9V/2A nabíjania.

Fotoaparát telefónu Vernee Active – Toto ste určite nečakali

Hoci zadný fotoaparát nie je duálny, ako by si mnohí z vás určite priali, no aj napriek tomu fotí naozaj dobre. Vernee Active nie je práve smartfón zameraný na dokonalé fotografie, no koniec koncov to ani nemá v „povahe“. Zadná kamera SONY disponuje maximálnym rozlíšením 16 Mpx a podporou automatického ostrenia PDAF. Predný snímač je taktiež od spoločnosti SONY a na to, že má maximálne rozlíšenie „len“ 8 Mpx, fotí naozaj dobre. Čo nás zaujalo je možnosť fotografovania vo formáte RAW a vytvárať tak „surové“ fotografie, ktoré si viete následne upraviť k dokonalosti podľa vašich predstáv. Aby sme nezabudli na to najlepšie, vďaka certifikácii IP68 a MIL-STD-810G je telefón plne vodeodolný do hĺbky až 1,5m po dobu 30 minút. Áno, znamená to, že smartfónom Vernee Active môžete fotiť aj pod vodou.

Fotografie nasnímané telefónom počas recenzie
 

Záverečné  hodnotenie smartfónu Vernee Active

Poďme rovno k cene recenzovaného smartfónu Vernee Active. Vernee Active je možné zakúpiť na oficiálnej stránke slovenského predajcu a distribútora smartfónov Vernee – https://www.verneemobile.sk/active za prijateľnú cenu 287 € vrátane DPH a recyklačného poplatku. Aby sme to mali pri hodnotení jednoduchšie, musíme povedať, že recenzovaný smartfón sa spoločnosti skutočne podaril. K dokonalosti mu chýbajú len kvalitnejšie reproduktory a lepšie vyladené prostredie fotoaparátu. Pri zadnom fotoaparáte je ešte priestor na jeho zdokonalenie. Túto skutočnosť telefónu však nechceme vyčítať, pretože nás poriadne ohúril svojím výkonom, no to, čo nás dostalo najviac je práve jeho odolnosť. Pokiaľ hľadáte smartfón, čo prežije akúkoľvek situáciu, ktorá počas bežného používania nastane, Vernee Active bude pre vás ako stvorený.

Technické špecifikácie zariadenia
Procesor Mediatek Helio P25 @2.39Ghz
Displej 5.5-palcový Full HD JDI Incell
RAM / Úložisko 6GB / 128GB
Fotoaparát 16MP predný, 8MP zadný
Operačný systém Android 7.0 VOS
Batéria 4200mAh, rýchle nabíjanie
Ostatné funkcie NFC, USB-C, GLONASS+GPS
Rozmery a hmotnosť 156.7x80x112mm, 189g

Martin Morávek
Matej Bičan