mapa_Huawei_P20_Pro

Tablety a smartfóny si postupom času našli uplatnenie nielen na súši, ale aj na mori. Pre obidva operačné systémy (iOS aj Android) je v súčasnosti k dispozícii nespočetné množstvo aplikácií, ktoré dokážu jachtárom spoľahlivo poslúžiť. Napriek tomu, že tablety, iPady a smartfóny by mali slúžiť len ako záloha v prípade poruchy primárnych systémov a zariadení na lodi, vďaka ich vysokej GPS rýchlosti a presnému mapovaniu sa stávajú užitočné aj ako chartplottery. Vďaka vstavanej GPS vedia tieto zariadenia určiť vašu polohu aj vtedy, ak sa nachádzate mimo signálu prípadne dátového pokrytia.

Majitelia jácht na svoje plavidlá s obľubou brávajú svoje najnovšie zariadenia a elektronické prístroje. Tým máme na mysli nielen to, čo sa nachádza na palubnej doske, ale aj to, čo sa nachádza v rukách týchto jachtárov. Čoraz viac sa spoliehajú na svoje smartfóny, a to od predpovede počasia až po GPS navigáciu. Prinášame vám zoznam niekoľkých parádnych aplikácií , ktoré na jachte určite musíte mať.

appka_windyWindy: wind, waves and hurricanes forecast

 • Cena : Bezplatné pre obe platformy
 • Kompatibilita : Vyžaduje sa iOS 9.0 alebo novší / systém Android
 • Kompatibilné so zariadeniami: Android, iPhone, iPad a iPod touch.

Windy (tiež známy ako Windyty) je mimoriadny nástroj pre vizualizáciu predpovede počasia. Táto rýchla, intuitívna, detailná a presná aplikácia o počasí je vskutku dôveryhodná a taktiež používaná profesionálnymi pilotmi, parašutistami, surfermi, jachtármi a dokonca aj vládami a záchrannými tímami celého sveta.

Aplikáciu využijete či už pri sledovaní tropickej búrky alebo pri predpovedi potenciálne nepriaznivého počasia. Ak si plánujete výlet a potrebujete vedieť, či v danej oblasti prší, prípadne či budú vhodné podmienky pre váš obľúbený outdoorový šport, Windy vám okamžite poskytne najaktuálnejšiu predpoveď počasia.

Jedinečnosť aplikácie Windy spočíva v tom, že poskytne kvalitné informácie o vetre, prehánkach, teplote, vlhkosti či vlnách na mori bez jedinej reklamy. Mapy sú detailné a aplikácia vám na súši môže pohodlne poslúžiť ako turistická mapa, keďže sú na nej vyznačené turistické chodníky, značky, uzávery a taktiež názvy vrchov či jazier.

Na mori vás naopak poteší zobrazenie príboja, teplota vody, smer a rýchlosť vetra, no jednoducho všetko, na čo si len spomeniete. Aplikácia je intuitívna, ľahko a rýchlo si na ňu  zvyknete.

nISNautical Info Service Croatia

 • Cena : Bezplatné pre obe platformy
 • Kompatibilita : Vyžaduje sa iOS 9.0 alebo novší / systém Android
 • Kompatibilné so zariadeniami: Android, iPhone, iPad a iPod touch.

O Chorvátsku sa zvykne hovoriť, že je to slovenské more. Mnohí z nás tam každoročne jazdia za zážitkami a odreagovaním sa aspoň na pár dní. Pokiaľ patríte k jachtárom, ktorí brázdia chorvátske more, táto aplikácia sa vám môže celkom hodiť. Aplikácia NIS bola vyvinutá tak, aby používatelia mohli rýchlo a jednoducho používať a zároveň poskytovať dôležité a podrobné informácie pre navigačnú bezpečnosť, prevenciu znečistenia morí a najmä pre pátracie a záchranné služby. NIS používateľom poskytne aj všetky potrebné informácie dôležité pre ich bezpečnosť kedykoľvek a na každom mieste.

Viac info o aplikácii sa dočítate v krátkej recenzii : https://www.techvia.sk/uzitocna-aplikacia-pre-jachtarov-v-chorvatsku/

MarineTraffic ship positionsMarineTraffic: Global Ship Tracking Intelligence

 • Cena : 4,99 € pre obe platformy
 • Kompatibilita : Vyžaduje sa iOS 9.0 alebo novší / systém Android
 • Kompatibilné so zariadeniami: Android, iPhone, iPad a iPod touch.

MarineTraffic zobrazuje v reálnom čase pozície lodí a jácht po celom svete. Aplikácia je pripojená k najväčšej sieti prijímačov AIS, pokrýva väčšinu hlavných prístavov a dopravných trás.

appka_navionicsNavionics – Boating Europe

 • Cena : 38,99 € pre obe platformy
 • Kompatibilita : Vyžaduje sa iOS 9.0 alebo novší / systém Android
 • Kompatibilné so zariadeniami: Android, iPhone, iPad a iPod touch.

Svetová aplikácia # 1 pre jachtárov a ľudí, ktorí sa radi plavia po moriach a jazerách. Aplikácia Navionics môže poslúžiť podobne ako vstavané GPS na lodi. Disponuje funkciou sledovania a návrhu jednotlivých trás. V nastavení si môžete pridať plavidlo, ktorým sa práve plavíte, čo znamená jeho technické parametre, približná spotreba a samozrejme ponor. V aplikácii si jednoducho sledujte polohu svojho plavidla na danej mape, v ktorej je morské dno detailne vykreslené pomocou vrstevníc. Mapu v aplikácii Navionics si môžete priblížiť na vzdialenosť až 30 ft (stôp).

Dobrá batéria a odolnosť je základ

Námorníci dobre vedia, že za čas potrebný na nabitie telefónu, prejdú častokrát aj niekoľko desiatok míľ.  Aby sa nestalo, že v polovici jazdy zistíte, že batéria telefónu na celú plavbu nevystačí, jachtár sa musí uistiť, že jeho smartfón túto appku zvládne, a že kapacita jeho batérie je na celú plavbu dostatočne veľká.

Zhodou okolností v danom čase, keď sme sa vybrali na plavbu do Chorvátska nám prišiel do redakcie na test Huawei P20 Pro. Rozhodli sme sa otestovať tento smartfón nielen ako najlepší fotomobil súčasnosti, ale samozrejme nás ako aktívnych jachtárov zaujímala hlavne výdrž 4000 mAh batérie. Do telefónu sme si stiahli vyššie spomínané aplikácie a počas celého tripu sme ich aktívne využívali. Veľmi nás potešila skutočnosť, že testovaný telefón vydržal fungovať počas celodennej plavby na mori. Okrem výdrže batérie je dôležitá aj samotná odolnosť, prípadne certifikácia, ktorou zariadenie disponuje. V našom prípade to bola tentokrát certifikácia IP67, vďaka ktorej telefón odolá striekajúcej vode. Odolnosť však možno zvýšiť rôznymi vodeodolnými obalmi typu aqua pack.

Námorná mapa je jedna a podľa námorného práva je nadradená všetkým technologickým vymoženostiam. Preto treba byť počas plavby vždy obozretný, nespoliehať sa len na elektronické výdobytky, ale aj na papierovú mapu, ktorú treba mať vždy na kapitánskom stolíku.

techvia.sk