Horizon Zero Dawn

Post-apokalyptický žáner je medzi spisovateľmi, filmovými scenáristami i vývojármi hier mimoriadne obľúbený. Aj v tieni súčasnej pandémie je zároveň mierne mrazivý, no neustále lákavý. Veď čo by sa stalo, ak by sa rozpadlo dnešné zriadenie sveta, ak by zmizli moderné technológie a všetci by boli odkázaní sami na seba? Všetci veríme, že nič také v najbližšej dobe nehrozí, no zároveň mnohých láka vyskúšať si takýto svet napríklad aj v počítačovej hre. A odpoveď na otázku z nadpisu – ak vás bavil film Atlas mrakov, bude sa vám páčiť aj hra Horizon: Zero Dawn.

Drsná post-apokalyptická vízia

Len pre osvieženie pamäte pripomenieme, že film Atlas mrakov sa odohrával vo viacerých časových líniách, z toho dve zachytávali veľmi drsnú víziu post-apokalyptického sveta. Najmä linka s Tomom Hanksom, ktorého generácia sa v ďalekej budúcnosti vrátila do primitívnych počiatkov ľudstva, spôsobovala zimomriavky. Hra Horizon: Zero Dawn má s touto víziou pomerne veľa spoločného. Tiež sa v nej prenesiete do ďalekej post-apokalyptickej budúcnosti, kde už neexistujú žiadne technológie, veľkomestá a ani zákon. Ba dokonca človek sa z pozície alfa-predátora presunul do pozície lovnej zveri.

Silný príbeh i prostredie

Práve príbeh a prostredie patria medzi silné stránky tejto hry. Vžijete sa v nej do postavy skúsenej lovkyne Aloy a plníte rôzne úlohy, aby ste prežili v tomto drsnom svete. V Horizon: Zero Dawn už totiž Zemi „nešéfujú“ ľudia, ale technologické monštrá, ktoré ľudí lovia. Úlohou hráča je jednak skryť sa pred monštrami, no zároveň získavať obživu, suroviny a úspešne prejsť cez rôzne misie vrátane ruín veľkomiest. Práve prepracovaný príbeh, prostredie a kvalitná grafika patria medzi atribúty úspechu tejto hry.

Nechceli by ste to zažiť

Pri hraní Horizon: Zero Dawn opisujú hráči či hráčky rozporuplné pocity – na jednej strane ich hra veľmi baví a sú spokojní s hrateľnosťou i grafikou, na druhej strane si hovoria, že takýto drsný post-apokalyptický svet by nechceli zažiť. Aj to je však prednosť tejto hry – je natoľko realistická a uveriteľná, že dokáže dokonale vtiahnuť do deja. A to je predsa cieľ, ktorý majú všetci vývojári počítačových hier.

Zdroj obrázku: Lutsenko_Oleksandr / Shutterstock.com

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here