recenzia smartfón ZEBRA_TC25
Určite ste už počuli o smartfónoch, ktoré sú odolné voči pádom z veľkej výšky či  enormným teplotám a nezľaknú sa ani vody.

Dnes vám jeden taký odolný smartfón predstavíme. Okrem vysokej odolnosti sa novinka Zebra TC25 od svojej konkurencie odlíši aj niečím iným. Je to čítačka čiarových alebo prípadne QR kódov. Mnohým pracovníkom obchodných reťazcov, kuriérom či poštárom tak svitá na lepšie časy. S novým smartfónom zebra TC25 môže byť ich práca oveľa jednoduchšia. Poďme si bližšie predstaviť jedinečnú novinku zo sveta odolných telefónov.

Displej a odolnosť telefónu Zebra TC25

Aj napriek tomu, že sa jedná o odolné zariadenie, veľkosť jeho displeja je vyhovujúca. Je to telefón určený predovšetkým na prácu, a preto sa dizajnéri rozhodli použiť iba 4,3 palcový displej. Vďaka tomu môžete telefón pohodlne používať aj jednou rukou a palcom pritom dočiahnete na všetky štyri rohy displeja. Nízke rozlíšenie displeja je taktiež jedným zo spôsobov ako zvýšiť životnosť a výdrž batérie. Jedným z prvkov dobrého odolného telefónu je zosilnené ochranné sklo. V prípade telefónu Zebra TC25 bolo použité ochranné sklo Gorilla Glass. Smartfón je chránený certifikáciou IP65, ktorá ho ochráni pred tryskajúcou vodou a akýmkoľvek množstvom prachu. Zariadenie taktiež podstúpilo všetky testy podľa vojenského štandardu MIL-STD-810G a nezľakne sa ani dažďa či prudkých zmien teplôt. Počas nášho testovania sme ho vystavili mínusovým teplotám, niekoľkokrát nechali spadnúť na zem a vyváľali ho v snehu. Smartfón následne stačilo utrieť a fungoval ďalej, akoby sa nič nestalo.

Batéria, fotoaparát a skener telefónu Zebra TC25

Pod zadným krytom telefónu sa schováva vstavaná 3000 mAh batéria. Batériu je možne rozšíriť prídavným modulom, ktorý ľahko pripevníte k telu telefónu pomocou drážok na boku telefónu. Nabíjanie je realizované cez spodnú stranu zariadenia, v ktorej sa nachádza USB C konektor. Vďaka nemu sa Zebra TC25 nabije oveľa rýchlejšie ako niektoré konkurenčné modely.

Zadný fotoaparát nie je síce prednosťou TC25, ale spoľahlivo zachytí každý dôležitý okamih, či už počas bežného dňa alebo počas pracovnej doby, kedy telefón prakticky nepustíte z ruky. Zadným fotoaparátom s rozlíšením 8 Mpx a automatickým zaostrovaním môžete fotografie zhotovovať aj v režime HDR či panoráma. Telefón nedisponuje prednou selfie kamerou, no nepovažujeme ju za dôležitú, keďže sa jedná o telefón určený najmä do pracovného prostredia.

Zaujímavosťou a zrejme najväčšou prednosťou odolného telefónu Zebra TC25 je skener čiarových kódov, ktorý je umiestnený vo vrchnej časti telefónu. Pomocou softvéru a aplikácií, ktoré sú predinštalované a nájdeme ich v telefóne hneď po prvom spustení, môžete zhromažďovať veľké množstvo údajov za veľmi krátku dobu. Na ovládanie skeneru slúžia dve veľké žlté tlačidlá, umiestnené na bokoch telefónu.

Veľkým plusom tohto telefónu je teda aj množstvo aplikácií ako napríklad Mobile Extensions, StageNow, Enterprise Home Screen a DataWedge, ktoré vašu robotu uľahčia neskutočným spôsobom. Aplikácia DataWedge napríklad umožňuje odosielať čiarové kódy ďalším aplikáciám bez nutnosti ich úpravy. Funkcia Workforce Connect PTT Express zase premení vaše zariadenie na šikovný komunikačný prostriedok podobný vysielačke. PTT – teda Push-To-Talk znamená, že po stlačení tlačidla môžete komunikovať s iným kolegom alebo rovno s celým tímom prostredníctvom vašich smartfónov značky Zebra.

Aplikácia StageNow v skratke – rýchly a jednoduchý spôsob automatizácie, ktorú ponúka telefón Zebra TC25.

Ak potrebujete nasadiť mobilné zariadenia Zebra so systémom Android vo vašom podniku, prvým krokom je príprava zariadení na použitie. Mohol by si to na starosti zobrať už existujúci personál alebo najať pracovníkov na manuálne nastavenie na manuálnu inicializáciu nastavení a aplikácií – to však stojí veľa času a je to aj finančne náročné. Navyše to môže mať dopad na celkovú podnikovú bezpečnosť. Môžete teda siahnuť po použití centralizovaného spravovania mobilných zariadení (MDM), to však najprv vyžaduje online pripojenie, ktoré by mohlo zvýšiť vaše náklady. Aplikácia StageNow od spoločnosti Zebra Technologies rieši tieto problémy a zaradenie niekoľko stoviek zariadení so systémom Android vyrieši jedným rýchlym zoskenovaním čiarového kódu alebo kliknutím na označenie funkcie NFC. Aplikácia bola navrhnutá tak, aby sa práci s ňou naučil naozaj každý, a aby bolo zaraďovanie zariadení čo najjednoduchšie. Následné vytváranie profilov so všetkými konfiguráciami, nastaveniami a aplikáciami, ktoré by vaše zariadenie mohli vyžadovať, je také jednoduché ako výber z rozbaľovacích políčok a klikanie na tlačidlá. To všetko bez akéhokoľvek kódovania. Či už sa rozhodnete vytlačiť a naskenovať čiarový kód alebo jednoducho umiestniť zariadenie vedľa NFC značky, zariadenia sa sami nakonfigurujú – odstránia chyby, ušetria váš čas a ušetria vás od finančne náročných manuálnych postupov, ktoré by si vyžadovali ďalší personál. Aplikácia StageNow je kompatibilná s akýmkoľvek zariadením, ktoré disponuje operačným systémom Windows 7 alebo novším, vďaka čomu môžete spravovať vaše vytvorené profily z jedného centrálneho miesta.

Drážky po bokoch telefónu slúžia na pripevnenie širokého spektra príslušenstva na uľahčenie používania telefónu. Pripevniť k nemu tak môžete napríklad už spomínanú druhú batériu alebo napríklad rukoväť pre jednoduchšie skenovanie kódov. Ak by ste na telefóne hľadali klasickú zásuvku na kartu SIM a microSD kartu, hľadali by ste márne. Obe karty sa totiž schovávajú pod robustným krytom vo vrchnej časti zadnej strany recenzovaného smartfónu.

Výkon, pamäť a konektivita telefónu Zebra TC25

Čiarové kódy skener registroval okamžite a získané dáta následne ukladal do svojej 16 GB užívateľskej pamäte. Plynulosť celého systému zabezpečuje operačná pamäť o veľkosti 2 GB a 8-jadrový procesor Snapdragon. K dispozícii je aj funkcia Bluetooth 4.2, Wi-Fi a čo je veľkým plusom – podpora VoLTE. VoLTE je vlastne technológia, ktorá vám umožní uskutočňovať hovory vo vysokej kvalite a sieti 4G (LTE). Musíme spomenúť skutočnosť, že niektoré texty a popis aplikácií nie sú v slovenčine, ale v angličtine. Systém je však prehľadný a ovládanie telefónu intuitívne.

Starostlivosť o zákazníka na prvom mieste

Spoločnosť Zebra ponúka voliteľnú službu OneCare SV vrátane služby LifeGuard, ktorá zabezpečí pravidelné aktualizácie pre operačný systém, na ktorom beží aj smartfón Zebra TC25 – Android 7.1.2. Okrem toho získate dvojročnú záruku a servis v prípade poruchy zariadenia. Servis zahŕňa priamu technickú podporu či diagnostiku na zistenie príčiny problému a jej odstránenie priamo na mieste. To všetko za veľmi nízke poplatky.

Záverečné hodnotenie telefónu Zebra TC25

Odolný smartfón Zebra TC25 je určený predovšetkým pre kuriérske, poštové a iné služby, pri ktorých treba skenovať, podpisovať a zaznamenávať veľké množstvo údajov v krátkom časovom slede. Namiesto haldy papierov vám odteraz postačí jediné mobilné zariadenie. Veľké plus dávame dlhej výdrži batérie, vyladenému systému, ale aj dokonalej starostlivosti o zákazníka, ktorý si telefón Zebra TC25 zakúpi. Poďme teda k cene recenzovaného smartfónu. Tá štartuje na cene 465 EUR vrátane DPH podľa zvolenej konfigurácie. Cenovka nie je najnižšia, no pri zhrnutí všetkého, čo  tento telefón dokáže a ako vám spríjemní vašu prácu sme usúdili, že je primeraná schopnostiam telefónu. Telefón a všetky jeho funkcie sme odskúšali a môžeme vám ho s čistým svedomím odporučiť.

Martin Morávek
Matej Bičan