Panasonic SC-MAX 3500

V tomto teste si posvietime na audio zostavu, ktorá sa tak trocha vymyká štandardu. Dnes je trh doslova presýtený rôznymi mini reproduktormi, ktoré sa zmestia do vrecka nohavíc či do batoha. Výborne sa hodia na výlet s kamarátmi alebo na iné voľnočasové aktivity, no skutočnú párty končiacu nad ránom s nimi nespravíte. Panasonic SC-MAX 3500 je so svojimi 34 kilogramami úplne iná hmotnostná kategória.

Cieľová skupina- rušičky kľudu

Ako som naznačil v úvode, MAX3500 je vďaka svojmu výkonu ideálny hlavne na bujarú domácu párty. Jeho prirodzeným prostredím je dom s majiteľmi, ktorí majú radi hlasnú zábavu a buď nemajú žiadnych susedov, alebo sa neboja riskovať, že k nim pre nadmerný hluk zavíta biela Kia Sportage so zeleným pruhom po obvode 🙂 Na druhej strane, audiofili, ktorí počujú aj to ako rastie trávnik si na svoje veľmi neprídu. Ale to ani nik nečaká, preto to neberieme ako negatívum.

Konštrukcia

Zostava sa skladá z hlavnej jednotky, dvoch reprosústav a diaľkového ovládača. Hlavná jednotka obsahuje mechaniku na prehrávanie hudobných CD, FM/AM rádio prijímač, pripojenie Blutooth a AUX, dva USB vstupy na prehrávanie či záznam zvuku a dva mikrofónové vstupy pre karaoke. Napriek extravagantnému dizajnu z plastu čelný panel nevyzerá lacno. Vzhľadom na väčší rozostup a trochu chaotické rozmiestnenie tlačidiel je ergonómia ovládania trochu nižšia a vyžaduje cvik. Dominantou je centrálny otočný regulátor (polohový enkodér), ktorým sa prepína medzi ponukou v menu či medzi funkciami. Po obvode je LED podsvietenie, ktoré môže blikať počas reprodukcie. Jas nie je príliš silný, no v úplnej tme je dobre viditeľný. Na výber máte veľké množstvo osvetlenia hlavnej jednotky aj reproduktorov, pričom jednou z možností je úplné vypnutie. Táto možnosť je až na konci a tak sa vždy musíte postupne preklikať zhruba 60-timi predvoľbami, čo nie je úplne rýchle. Hlasitosť sa reguluje pravým potenciometrom, pričom chválime jeho rýchly reakčný čas. Na oficiálnych produktových fotografiách to síce nevidno, no hlavná jednotka obsahuje aj podsvietený displej, ktorý poskytuje všetky potrebné informácie nutné na obsluhu.

Reprosústavy sú zhotovené z drevotriesky, pričom predná strana je z plastu. Hmotnosť až 15kg/kus naznačuje dobrú robustnosť konštrukcie a zrejme aj masívne feritové magnety meničov. Každá sústava obsahuje jeden 25-cm basový menič, dva 10-cm stredobasové a jeden 6-cm vysokotónový menič. Po okraju basového meniča je štvorica basreflexových nátrubkov. Stredobasové meniče chránia pred poškodením kovové mriežky, pred vysokotónovým meničom je zas plastový prstenec. Basový menič je chránený plastovým „mostom“, ktorý je z vnútornej strany osadený farebnými LED. K hlavnej jednotke sa pripája pomocou trojice viacžilových káblov s prierezom zhruba 0,75 mm2. Vzhľadom na nízku impedanciu a veľký výkon systému by sme očakávali omnoho väčší prierez, predovšetkým na basovú sekciu. Každý menič má vlastný prívod, keďže ide o systém s viacerými zosilňovačmi (Tri-Amp). Toto riešenie umožňuje použiť aktívne frekvenčné výhybky a lepšiu optimalizáciu zvuku. Efektové osvetlenie membrány basového meniča je privedené samostatným 4-žilovým káblom, ktorý sa pripája do samostatného konektora.

Konektory sú vzhľadom na atypické vyhotovenie vzájomne nezameniteľné a teda nedajú sa (bez použitia hrubej sily) pripojiť nesprávne, čo hodnotíme kladne. Jedinou nevýhodou je, že takéto konektory sa podomácky bez porušenia kabeláže nedajú predĺžiť,  čo sa vám môže vypomstiť v momente, keď budete chcieť položiť jednu z reprosústavu ďalej a nebude vám stačiť pôvodná dĺžka káblov (2m).

Výrobca udáva celkový výkon zostavy 2400W (RMS pri 30% THD), čo je poriadne vysoké číslo, ktoré nás pochopiteľne vyprovokovalo k hlbšiemu skúmaniu. Na naše počudovanie sa nejedná až o také science-fiction. Použité sú totiž moderné digitálne zosilňovače Texas Instruments rady TAS a reproduktory s nízkou impedanciou. Na basy sú určené dva obvody TAS5614LA pracujúce v režime PBTL Mono, ktoré podľa výrobcu poskytujú v tomto režime až 300W RMS do záťaže 2 Ω pri skreslení 10% THD+N. Panasonic udáva výkon na basoch až 2 × 500W pri 30% skreslení, čo sa nedá vylúčiť, keďže výrobca v datasheete udáva výkony len pre skreslenie do 10% a je dosť možné, že pri tomto extrémnom skreslení by asi 500W zosilňovač poskytnúť mohol. Na výšky a stredobasy sú použité dovedna 2 obdobné obvody, ale s menším výkonom. Napájacie napätie je v oboch prípadoch síce len 36V, no vzhľadom na veľmi nízku impedanciu meničov (2 resp. 3 Ω) je dosahovaný veľký výkon. Vzhľadom na vysokú účinnosť zosilňovačov je použitý veľmi nenápadný chladič vo forme hliníkového profilu s dĺžkou asi 10cm. V útrobách šasi sa nachádza ventilátor, ktorý smeruje na zdroj. Ďalší ventilátor je na vonkajšej strane. Ventilácia sa spúšťa aj pri pomerne malom výkone, no otáčky sú nízke a tak nie je rušivá. Zo subtílnejšej konštrukcie napájacieho zdroja a chladenia je zrejmé, že udaný maximálny nebude k dispozícií dlhodobo, ale len v krátkodobých špičkách. Ako udáva výrobca v návode na použitie, dlhodobá hlasná reprodukcia môže poškodiť reproduktory a skrátiť ich životnosť. Preto to ani neodporúčame. Každopádne výrobca si to poistil a tak pri príliš dlhej a hlasnej reprodukcií zaberajú ochranné obvody, ktoré znížia hlasitosť, aby nedošlo k poškodeniu.

Funkcie

Okrem bežne dostupných funkcií ako rádio či CD prehrávač máte k dispozícií mikrofónové vstupy na karaoke párty. Táto funkcia je veľmi obľúbená hlavne v Ázií, no svojich priaznivcom si nachádza aj v našich končinách. Môžete si aktivovať potlačenie spevu v podkladovej skladbe či pridanie ozveny k spevu, alebo zmeniť tempo a podobne.

Pre mladých používateľov so sklonmi k DJ-ingu je tu možnosť spestriť prehrávanú hudbu o rôzne zvukové efekty a džingle ako napr. phaser, pitch filter a podobne. Pre zjednodušenie spúšťania džinglov výrobca zvolil jednoduchú cestu- stačí stlačiť jedno zo šiestich tlačidiel na pravej strane hlavnej jednotky (DJ1- DJ6). Tieto tlačidlá za normálnych okolností ovládajú prehrávanie zvuku či voľbu vstupov, no po aktivácií funkcie DJ slúžia na spúšťanie efektov. DJ funkcia však nie je dostupná pri prehrávaní zo vstupu AUX.

Oba USB vstupy umožňujú prepojiť pamäťové médium a prehrávať z neho MP3 súbory. Formát FLAC žial nie je podporovaný, rovnako ako súborový systém NTFS či exFAT. Pomocou pravého USB vstupu môžete dokonca zaznamenávať zvuk (do formátu MP3), čo je v dnešnej dobe internetu pomerne neštandardná funkcia. Môžete zaznamenať až 8000 skladieb, pričom istý počet skladieb sa zmestí aj na internú 4-GB pamäť. Zdrojom môže byť rádio, CD (audio CD alebo MP3 CD), USB ale i AUX vstup. Zariadenie tak môže slúžiť na nenáročnú digitalizáciu zo samostatného zariadenia, napríklad starého prehrávača na MC kazety. Nahrávanie sa dá dokonca dopredu načasovať na konkrétnu hodinu a minútu. Žiaľ, zvuk z karaoke resp. z mikrofónu sa zaznamenať nedá (na druhej strane, možno to nie je až taká škoda 🙂 ).

MAX 3500 poslúži aj ako hodiny a budík. Môžete sa nechať zobudiť postupne zosilňujúcou sa predvolenou skladbou z internej pamäte, USB vstupov, CD prehrávača alebo rádia. Bluetooth a AUX vstup nie je budíkom podporovaný. Pri zaspávaní vám môže poslúžiť časovač vypnutia (30, 60, 90 a 120 minút).

Veľmi užitočnou funkciou je možnosť ovládania streamovania zvuku z mobilného zariadenia pomocou Bluetooth. Stačí si stiahnuť zadarmo apku Panasonic Max Juke a zábava môže začať. Apka umožňuje kompletné nastavenie zvuku, prehrávanie hudby z telefónu pomocou šikovného prehrávača ale i nastavenie DJ efektov. V tejto aplikácií si môžete otvoriť aj video z YouTube, pričom v hornej časti uvidíte ikonky na voľbu reprodukcie buď priamo z telefónu alebo cez MAX 3500. Je to pomerne šikovné, pretože veľa krát človek len niečo hľadá prípadne natrafí na dotieravú veľmi hlasnú reklamu a je fajn, keď môže rýchlo odpojiť “veľký systém”. Funkcia Jukebox nám žiaľ hlásila chybu a preto sme ju nevyskúšali. Nedokonalosťou ovládania smartfónom je fakt, že ak v ňom prepnete vstup z Bluetooth na nejaký iný, už z neho nebudete môcť streamovať hudbu bez toho, aby ste prepli BT vstup manuálne priamo na hlavnej jednotke. Skrátka, na diaľku sa to spraviť nedá.

Ako som už spomenul, hlavná jednotka obsahuje podsvietenie stredného regulátora, ktoré je detailne nastaviteľné. Svetelný efekt je aj na reproduktoroch. Výsledkom môže byť pestrofarebné rytmické blikanie, čo môže dokresliť domácu párty. Samozrejme, pri vyšších nárokoch je nutné použiť externé svetlá, pretože výkon osvetlenia nie je príliš veľký.

Zvuk

Ako som naznačil v úvode, SC-MAX3500 nie je predurčený pre náročných poslucháčov, ktorí si potrpia na neutrálnom podaní v celom frekvenčnom spektre, ostrú lokalizáciu nástrojov a podobne. Hlavnou prednosťou tejto zostavy je dynamický zvuk, veľká výkonová rezerva a pomerne široký frekvenčný rozsah. Basová sekcia sa hlási o slovo už od 45 Hz, pričom nemá tendenciu k typickému hučaniu a zaznievaniu. Basy sú aj pri nastavení “flat” dostatočne výrazné a pomerne úderné a presné. Pri počúvaní v osi si môžeme všimnúť pokles na vyšších stredoch, čo zaznamenal aj kalibrovaný audio analyzér CLIO. Nepomohli ani korekcie či zmena prednastavení ekvalizéra. Paradoxne mimo stredovú os je zvuk omnoho lepší, hlavne v oblasti stredov a výšok. Vysvetliť sa to dá jedine použitím dvoch stredobasových reproduktorov vedľa seba a značne neprakticky vytvarovanej prednej stene reprosústav. Medzi meničmi stredovýškovej sekcie je zbytočne veľký plastový výlisok, ktorý síce vyzerá efektne, no z hľadiska zvukovej difrakcie je zbytočne veľký. Vplyv je zreteľný aj z prenosovej charakteristiky. V praxi to znamená, že ak chcete dosiahnuť čo najlepší zvuk, nesadajte si priamo pred reprosústavy, alebo ich mierne natočte do strán. Pri vysokej hlasitosti zvuk trochu stráca na neutralite a je mierne agresívny, hlavne v oblasti vyššieho pásma. Je to dané aj použitými digitálnymi zosilňovačmi a celkovou koncepciou, no v tejto triede to nie je nič neobvyklé a nečakané. Pre použitie vo vonkajších priestoroch je vhodné použiť reprosústavy s meničmi na tlakových zvukovodoch, ktoré majú vyšší “dostrel”, ako bežné priamo vyžarujúce reproduktory. Na hlasnú reprodukciu v interiéry je však MAX 3500 použiteľný aj napriek absencií zvukovodov. Zostavu som testoval vo veľkej otvorenej kancelárií (približne 10×10×3 m) a na najvyšší výkon som sústavu pre veľký hluk ani nedokázal počúvať a musel som znížiť hlasitosť. Hodí sa tak aj na ozvučenie menšej tanečnej sály, napríklad v rámci tanečnej školy a podobne.

Aj keby som si na sústredené počúvanie symfonického orchestra tento systém nezvolil, nemôžem skonštatovať, že hrá zle. Množstvo prednastavení ekvalizéra vám umožni nastaviť si zvuk podľa vlastného vkusu. Tí, čo počúvajú najmä hudbu určenú na priamu konzumáciu (bežné komerčné žánre) si rozhodne nebudú mať na čo sťažovať.

Záver

Testovaný systém je príjemným kokteilom z obľúbených ingrediencií, ako napr. veľký výkon, agresívny dizajn a veľa funkcií. Najpozitívnejším prekvapením bola šikovná aplikácia Max Juke pre smartphone, ktorá je jednoduchá na ovládanie a zároveň umožňuje takmer úplné ovládanie systému. Je vhodným riešením pre ľudí, ktorí hľadajú neprenosný ale zato výkonný audio systém na zábavu i relax.

Zapožičal: Panasonic
Cena: v čase písania recenzie od 592 EUR

Technické parametre udané výrobcom:
FARBA Čierna
ZOSILŇOVAČ Výstupný výkon RMS (30% THD) Vysoký kanál 350 W na kanál (3 ohmy, 1 kHz, 30 % THD)
Stredný kanál 350 W na kanál (3 ohmy, 1 kHz, 30 % THD)
Dolný kanál 500 W na kanál (2 ohmy, 100 Hz, 30 % THD)
Celkový výkon RMS v stereofónnom režime 2400 W
Celkový výkon PMPO 26400 W
REPRODUKTOROVÝ SYSTÉM Predný reproduktor Typ 3-smerový systém so 4 reproduktormi
Jednotka reproduktora 25 cm superbasový reproduktor (pevné zvlnenie)/s osvetlením/10 cm basový reproduktor × 2/6 cm tweeter
Bass Expand AIRQUAKE BASS
CD/DVD Disk na prehrávanie CD-R/RW*1
Formát CD-DA/MP3
Interná pamäť Kapacita 4GB
Podpora formátu multimediálnych súborov MP3
USB Port USB Dva porty USB (prehrávanie + nahrávanie/prehrávanie)
Štandard USB USB 2.0 Full Speed
Podporovaný formát MP3
Nabitie batérie 500mA
RÁDIO Predvolené stanice FM 30 staníc
RDS Áno
Konektor antény 75 ohmov bez vyváženia
SIEŤ Bluetooth Verzia Ver. 2.1 + EDR
Trieda Class 2
Kodek SBC Áno
Ovládanie jedným dotykom z televízora Panasonic Áno
SMARTPHONE APLIKÁCIA Názov aplikácie Panasonic MAX Juke*2
OS Android Áno
FUNKCIA ZVUKU Super Sound EQ, Super Bass Sound D.Bass Áno
D.Bass Beat Áno
Predvolený EQ Ekvalizér s lokálnymi prednastaveniami
Manuálny ekvalizér 3 pásma + Surround
Funkcia DJ Efekt Áno
Sampler Áno
Jukebox, Karaoke Áno
Jukebox, DJ Áno
Technológia malého skreslenia Zvuk s max. Bass PLUS
Karaoke Kompletné karaoke
Konektory Port USB x2
Vstup zvuku AUX (konektor) × 1
Konektor na mikrofón x2 (6,3 mm)
VŠEOBECNÉ Napájanie AC 220 – 240V, 50Hz
Spotreba energie Normálne používanie 230 W*3
Normálny pohotovostný režim 0,5 W*3
Pohotovostný režim Bluetooth 0,6 W*3
Tlumič světla Áno
Automatické vypnutie Áno
Funkcia časovača Spánok Áno
Hodiny Áno
Časovač prehrávania Áno
Časovač záznamu Áno
Hlavná jednotka Rozmery (Š × V × H) 458 × 137 × 358 mm
Hmotnosť 4 kg
Jednotka reproduktora Rozmery (Š × V × H) 373 × 549 × 362 mm
Hmotnosť 15 kg

text & foto & meranie: Peter Mydliar