Router-ZyXEL-WAH7706-LTE

Pri tomto teste by som sa rád s vami podelil o prvé dojmy a skúsenosti s používaním prenosného routera ZyXEL WAH7706, LTE. Ide o malé prenosné zariadenie v čiernom plastovom vyhotovení s lesklou prednou stranou s informačným displejom. Rozmery sú WxDxH:111 x 65.5 x 14.5 mm, váha je 115g. Router napája batéria 3,8V o kapacite 2800mAh, ktorá zvládne 10 hodín prevádzky.

Router-ZyXELMnohí z vás si zrejme povedia prečo si mám kupovať prenosný router, ktorý stojí cca 120€ s DPH, keď v mobile mám spustené dáta a v prípade prečerpania, alebo ušetrenia dát sa pripojím na verejnú wifi, ktoré sú dostupné i v zahraničí.
Toto je všetko pravda, ale i napriek tomu vidím výhody používania routera. Napríklad nemusím používať dátový roaming, čo určite pri cenách našich operátorov nie je najlacnejšie a to nehovorím o rôznych nezabezpečených verejných wifi sieťach.

Na svojich pracovných alebo súkromných cestách využívam a šetrím roamingové dáta pomocou miestneho operátora a routera, ktorý mám pri sebe.

V zahraničí si zakúpim bez viazanosti miestnu dátovú SIM kartu podľa aktuálnej ponuky napr. pri poslednej ceste v Chorvátsku to bola 4G karta od operátora Hrvatski Telekom, ktorá stála cca 11€, používa sa 7 dní bez obmedzenia prenesených dát. V prípade, že cena 4G SIM karty by bola neadekvátna pokrytiu v danej krajine, router akceptuje na svoju prevádzku aj 3G kartu. S kartou sa zariadenie spáruje a pripojí veľmi rýchlo bez problémov na základe prevedenia plug and play.
Následne sa vytvorí vlastná wifi sieť, ktorú môžu využívať kolegovia, priatelia či rodina, pretože ďalšou veľkou výhodou je, že zariadenie zvládne až 32 device pripojení.

Testovaný router ZyXEL WAH7706, LTE pracoval bez problémov, jeho prenosová rýchlosť bola závislá od typu pokrytia signálu operátora. Zmena pokrytia siete 3G – 4G sa nijak neprejavovala, nedošlo napríklad k výpadku či reštartovaní routera. Túto zmenu som registroval iba informačne na prednom displeji.

Systémové špecifikácie:  router ZyXEL WAH7706, LTE
Wi-Fi AP Features
  • 11 ac/n/a/g/b, 2.4 GHz & 5 GHz dual band
  • Auto Channel Select (ACS)
  • Wi-Fi enabled device #: Up to 32
  • Hidden SSID
  • Security modes: WPA/WPA2 PSK & WPA/WPA2 mixed mode
  • AP power saving mode
  • Access control: STA blacklist/white list
  • Dual-SSID support
  • Wi-Fi offload: AP-STA concurrency (optional)
  • WPS: Pin and PBC, WPS2.0

Viac parametrov routera ZyXEL WAH7706, LTE nájdete na stránke: http://www.zyxel.com

text & foto Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here