SAMSUNG Galaxy Watch5
Majiteľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro môžu monitorovať svoj menštruačný cyklus počas spánku s pomocou teplotného senzora.

Bratislava, 20. apríla 2023 – Spoločnosť Samsung Electronics oznámila, že súčasťou funkcie Cycle Tracking (sledovanie menštruačného cyklu) bude naďalej aj meranie teploty pokožky[1]. Používateľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro tak môžu pohodlne získať podstatne podrobnejšie informácie o svojom menštruačnom cykle a celkovom zdraví. Funkcia bude postupne k dispozícii prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health[2] v Južnej Kórei, v Spojených štátoch a v 30 krajinách v Európe[3], vrátane Slovenska a Českej republiky.

„Holistický prístup Samsungu ku zdraviu a telesnej i duševnej pohode sa odráža aj v inováciách našich senzorov, čo má za následok lepšie a podrobnejšie informácie o zdraví používateliek,“ vyhlásil Hon Pak, viceprezident a riaditeľ oddelenia pre digitálne zdravotnícke riešenia v mobilnej divízii Samsung Electronics. „Nový infračervený teplotný senzor na hodinkách radu Galaxy Watch5 rozširuje našu ponuku zdravotných aplikácií a riešení a ponúka ďalšie spôsoby, ako pohodlne monitorovať zdravotný stav používateliek.“

SAMSUNG Galaxy Watch5

Používateľky v snahe odhadnúť čas budúcej menštruácie často využívajú meranie bazálnej telesnej teploty, ktorá sa riadi podľa menštruačnej fázy. Bazálnu teplotu je potrebné merať okamžite po prebudení, pred akoukoľvek fyzickou aktivitou alebo predtým, než na ženu začnú pôsobiť akékoľvek vplyvy okolia. Kvôli presným výsledkom je teplotu nutné merať ihneď po prebudení každé ráno, čo niekedy nemusí byť vhodné a žena na to môže zabudnúť. Vďaka novej funkcii hodiniek Galaxy Watch5 však meranie prebieha automaticky a tak je všetko ľahšie a pohodlnejšie.

Funkcia Cycle Tracking pochádza od spoločnosti Natural Cycles. Vďaka senzorom Samsung sa do aplikácie zapisujú zmeny teploty pokožky, čo je spoľahlivý údaj pre odhad bazálnej teploty. Meranie prebieha na zápästí ešte počas spánku. Hodinky radu Galaxy Watch5 využívajú na presnejšie meranie infračervenú technológiu, ktorá spoľahlivo funguje aj pri zmene okolitých podmienok. Funkcia Cycle Tracking tak pomáha používateľkám odhadnúť ovuláciu aj presnejší dátum budúcej menštruácie.

Funkcia Cycle Tracking sa aktivuje v aplikácii Samsung Health. Do kalendára je nutné zadať informácie o poslednej menštruácii a potom si v nastaveniach aktivovať predpoveď teploty na základe teploty kože. Hodnoty namerané za posledný mesiac sa zobrazia ako graf, na ktorom používateľky vidia ako dátum menštruácie, tak aj odhadovaný dátum ovulácie a tzv. plodné dni. Všetky dáta sú šifrované a bezpečne sa ukladajú priamo v zariadení majiteľky, takže citlivé informácie nie sú nijak ohrozené.

Aplikácia tiež vyhodnocuje informácie o zdravotnom a fyzickom stave, ktoré do nej používateľky zadávajú, a môže poskytnúť cenné informácie a rady, napríklad ako si rozvrhnúť deň tak, aby v ňom zostal čas na odpočinok alebo cvičenie pre zmiernenie menštruačných bolestí. Okrem toho aplikácia Samsung Health[4] ponúka aj ďalší užitočný obsah dôležitý pre zdravie v širšom zmysle, napríklad návod na strečing alebo kurzy meditácie za účelom zmiernenia stresu a skvalitnenia spánku.

[1] Vzhľadom na rôzne zákonné požiadavky pre získanie povolení / registráciu zdravotníckych prístrojov, ktoré sú v jednotlivých krajinách v platnosti, funguje táto funkcia iba na telefónoch a hodinkách kúpených v krajinách, kde je táto služba aktuálne funkčná. Nie je možné použiť na účely antikoncepcie. Pokiaľ aktuálne užívate hormonálnu antikoncepciu alebo podstupujete hormonálnu liečbu, ktorá bráni ovulácii, nebude služba pre sledovanie ovulácie funkčná. Predpovede sa môžu meniť v závislosti na spôsobe využitia hodiniek, vstupných dátach, okolitých podmienkach a pod. Len pre používateľky staršie ako 18 rokov. Dáta na základe predpovedí by sa nemali interpretovať a nemalo by na ich základe dochádzať k žiadnym klinickým zákrokom bez konzultácie s kvalifikovaným lekárskym personálom.
[2] Vyžaduje aktualizáciu aplikácie na hodinkách Galaxy Watch5 aj v spárovanom telefóne. Dostupnosť sa môže líšiť podľa trhu, mobilného operátora alebo modelu.
[3] Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Island, Írsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko a Veľká Británia.
[4] Dostupnosť závisí od trhu a modelu.

ZDIEĽAŤ