SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Nový Samsung Galaxy Z Fold5 podobne ako Z Flip5 neprešiel väčšími zmenami. Jednou zo spoločných zmien je nový menší pánt, vďaka ktorému sa medzera v strede displeja úplne stratila. Pôsobí tenšie a je aj ľahší. Pánt využíva konštrukciu s dvojitou koľajničkou, ktorá tlmí a rozptyľuje nárazy. Telefón je celkovo pevnejší, o čo sa postarala kombinácia tvrdého hliníka Armor Aluminium a krycieho skla Gorilla Glass Victus 2. Pero sa nachádza na puzdre telefónu.

SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Displeje

Vonkajší 6, 2“ displej disponuje rozlíšením 904 x 2316 bodov (HD+) a obnovovacou frekvenciou od 48 – 120 Hz.
Vnútorný displej sa pýši rozlíšením 1812 x 2176 bodov (QXGA+) a obnovovacia frekvencia sa môže pohybovať v rozmedzí 1 – 120 Hz.
Jas s hodnotou 1 750 nitov sa zvýšil až o 30%, takže slnečné svetlo nepredstavuje pri viditeľnosti žiadny problém.

displej SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Softvér & Hardvér

Samsung Galaxy Z Fold5 využíva operačný systém Android 13 s nadstavbou One UI 5.1.1. Nachádza sa v ňom mnoho predinštalovaných aplikácií od Samsungu a Google.
Navyše One UI je špeciálne upravený pre skladacie telefóny tak, aby pri nich fungoval čo najlepšie. Čo sa týka hrania, veľkou výhodou je takmer 8-palcový displej. Hry tak môžete hrať na celej obrazovke ako na tablete, avšak v tomto prípade v štvorcovom prevedení. Zároveň veľkú obrazovku viete využiť aj na viac aplikácií naraz. Samsung dáva možnosť presunúť aplikáciu na jednu časť obrazovky či v prípade potreby ešte danú časť obrazovky rozpoliť a spustiť v nej ďalšiu aplikáciu. Tak môžete na jednej polovici pozerať YT a na ďalšej odpisovať na správy.

Screenshot Galaxy Z Fold5

Výkonom so Snapdragon 8 Gen 2 ide Samsung Galaxy Z Fold5 na maximum tejto generácie. K dispozícii je vo výbave 12 GB RAM s užívateľskou pamäťou 256 GB, 512 GB a 1TB. V prípade potreby je možné si RAM pamäť rozšíriť o virtuálnu RAM pamäť o ďalších 2, 4, 6 alebo 8 GB. Telefón Samsung Galaxy Z Fold5 podporuje dve nano SIM a jednu e-SIM.

smartfón SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Batéria

Batéria zostala na kapacite 4 400 mAh, avšak bez problémov zvládne celý deň v bežnom režime. Štandardné nabíjanie predstavuje 25W cez USB-C kábel, ktorým z 0% na 100% nabijete batériu za 1 hodinu a 20 minút. Tak isto viete použiť aj bezkontaktné nabíjanie, v prípade ktorého nabíjanie trvá cca 2 hodiny.

mobilný telefón SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Fotografická výbava

Kamery sú od minulej verzie prakticky nezmenené. Selfie kamera, tentoraz už štandardne skrytá pod displejom, má 4 MPx. Vďaka veľkému displeju sa výborne hodí na video hovory alebo video konferencie.

selfie fotoaparát mobilný telefón SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

V dominantnej zadnej trojici fotoaparátov sa nachádzajú hlavný 50MPx snímač s clonou f/1.8 spolu s ultra širokým 12MPx (f/2.2) a 10MPx s 3-násobným zoomom a f/2.4. Fotografie sú rovnako, ako pri Flip-e pekné, kontrastné a saturované. Netreba sa hanbiť ani za nočné fotografie. V prípade videa viete ísť do 8K pri 60 fps. Video je stabilné a plynulé a spolu s ponúkanými špeciálnymi režimami viete vytvoriť celkom slušné video ako aj fotografie.

fotoaparát mobilný telefón SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Samsung Galaxy Z Fold5 ponúka kompletnú sadu kamier, ktoré vám zaistia dobré zábery za každých okolností. Hoci sa samotné kamery nemenili, Samsung upgradoval šošovky a veľkým plusom je samozrejme aj nový procesor obrazu.

Fotografie nasnímané smartfónom SAMSUNG Galaxy Z Fold5

fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxt Z Fold5

Selfie fotografia

selfie fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxt Z Fold5

Fotografia nasnímaná pri znížených svetelných podmienkach

fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxt Z Fold5

fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxt Z Fold5

fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxt Z Fold5

Záver

SAMSUNG Galaxy Z FOLD5

Samsung Galaxy Z Fold5 je štýlový telefón s dvoma displejmi. Otvára sa ako kniha a po otvorení máte v rukách malý tablet. Je šikovný, spoľahlivý s dobrou výbavou. Výhodou je možnosť otvorenia viacerých aplikácií naraz na displeji, takže sa môžete venovať súčasne viacerým činnostiam. Oceníte ho tiež pri video hovoroch či video konferenciách. Vo voľnom čase hranie hier nadobudne iný rozmer vďaka veľkému displeju. Ak ste už vyskúšali klasický smartfón či vyklápačku, možno je čas skúsiť opäť niečo nové a netradičné, napríklad v podobe Samsung Galaxy Z Fold5.

Martin Morávek

Galaxy Z

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here