reprosústava Eve Audio SC307
Berlínsky výrobca štúdiových reprosústav Eve Audio má momentálne vo svojom portfóliu jedenásť profesionálnych štúdiových monitorov – od miniatúrnych prenosných SC203 až po nekompromisné masteringové SC3012 s hmotnosťou 44 kg a 12 palcovým meničom.

Porovnávacia tabuľka technických špecifikácií a cenník naznačujú, že model SC307 je skvelým kokteilom pre náročného poslucháča, ktorý si musí strážiť rozpočet, no zároveň nechce robiť zásadné kompromisy. Ale aká je realita?

Základný popis

SC307 je aktívna reprosústava so vstavaným DSP, digitálnymi zosilňovačmi a analógovými vstupmi. Je prispôsobená pre použitie v nahrávacom či post produkčnom štúdiu. Pozostáva z masívnej a robustne pôsobiacej drevenej basreflexovej ozvučnice z MDF dosky, potiahnutej odolnou čiernou plastovou fóliou. Hmotnosť až 12,4 kg v nás vzbudzuje pozitívne pocity. Basreflexové vyústenia a všetky konektory či DIP prepínače sa nachádzajú vzadu.

V SC307 sú použité dva digitálne 100W a jeden 50W zosilňovač, čo je viac ako postačujúce. Za analógovými vstupmi je 24bit/192kHz prevodník, za ktorým nasleduje DSP sekcia, na ktorú je bez ďalších prevodníkov pripojená trojica zosilňovačov. Tie budia dvoma rovnakými stredobasové meniče s priemerom 165 mm/6.5” s membránami zo skleného vlákna s voštinovou štruktúrou (tzv SilverCone) a jeden páskový vysokotónový menič AMT RS2. Všetky meniče sú zákazkové, teda nie sú bežne dostupné, ale EVE audio si ich dáva vyrábať presne na mieru. To dáva určitý predpoklad, že zostava ako taká nebude ako rozladený orchester, ale všetko bude vzájomne zladené. Katalóg síce hovorí, že SC307 je trojpásmová sústava, no prísne vzaté ide len o 2,5 pásmovú sústavu. Voči 2-pásmovej sústave sa lýši len tým, že jeden z 6,5” meničov má hornopriepustný filter naladený na 2,8 kHz a druhý na 300 Hz, čiže jeden z nich nehrá stredné pásmo ale len basy. Oba však reprodukujú basy rovnako a pracujú s rovnakým dolnopriepustným filtrom. O tom, ktorý z meničov bude “stredobasový” a ktorý len “basový” rozhodujete vy a to prepnutím DIP prepínača, ktorý je na zadnej stene. Výrobca odporúča v prípade horizontálneho umiestenia sústavy presmerovať stredy len do vnútorných meničov, čiže tých, ktoré sú bližšie k poslucháčovi. Dôvodom je nesymetrická horizontálna smerová charakteristika. Tá sa totiž zužuje mimo os smerom k čisto basovému reproduktoru trochu strmšie ako smerom k stredovému. Dvojité basové reproduktory teda znamenajú určitú smerovosť na vyšších basoch, ktorú je možno vidieť aj na meraní smerovej charakteristiky (200 Hz). Pri porovnaní vertikálneho a horizontálneho uloženia si môžeme všimnúť, že pri horizontálnej polohy sa “smerovka” zužuje súčasne so stredným pásmom, avšak pri vertikálnom uložení tomu tak nie je. Výhodou smerovosti na basoch je nižšia náchylnosť na rôzne odrazy v štúdiu ale aj o niečo ostrejšia lokalizácia. Použitie dvoch basových meničov je výborným riešením z pohľadu rozloženia zaťaženia reproduktorov, zníženia termickej kompresie pri vyšších výkonoch, nehovoriac o možnosti určitej korekcie najnižších frekvencií či o trvácnosti a spoľahlivosti. Ďalšou výhodou podlhovastej symetrickej konštrukcie SC307 je, že sa dá použiť v multikanálovej konfigurácií aj ako center.

Konektivita a možnosti nastavenia

Na zadnej strane sústavy nájdeme jeden symetrický XLR a nesymetrický RCA. Digitálne vstupy žiaľ chýbajú. Pomocou miniatúrneho DIP switchu si okrem voľby basového reproduktora môžete zamknúť zvukové filtre a regulátor hlasitosti, ktoré sa ovládajú prvkom na prednej strane. Tento regulátor je skombinovaný s vypínačom a aktuálne nastavenie indukujú LED, ktorým je obkolesený. Okrem hlasitosti si môžete nastaviť jemnú korekciu výšok, basov a tzv. „Desk filter“, čo sa môže hodiť v prípade, že máte reprosústavy položené na stole a potrebujete potlačiť pásmo okolo 160 Hz. Taktiež sa dá nastaviť svit LED.

Spotreba jednej sústavy je po zapnutí stlačením predného regulátora zhruba 10W (bez signálu), v režime stand-by je to pod 1W. Vhod by padlo automatické zobúdzanie s prichádzajúcim signálom, ktoré žiaľ absentuje. Našťastie sústavy si pamätajú, že pred tým, než ste ich vypli hlavným vypínačom boli zapnuté, takže sa sami zapnú. V praxi ich teda môžete zapínať/vypínať prívodom 230V spolu s inými zariadeniami, prípadne pomocou rozdvojky s funkciou master/slave. Ako ovládaným master prístrojom môže byť PC, prípadne mixážny pult a podobne.

Posluchový test a meranie pri recenzií reprosústavy SC307

Štúdiové monitory by mali hrať bez make-upu. Nemali by nič prikrášľovať ani zatajovať bez ohľadu na hlasitosť či hudobný žáner. Prvý posluch pri recenzií potvrdil očakávania. Reprodukcia je veľmi vyvážená a bez príkras. Basy sú hutné, presné a bez skreslenia aj pri vysokej hlasitosti. Nepočuť ani nežiadúce zvuky z basreflexových vyústení, keďže sú dostatočne veľké a zaoblené. Výšky a stredy sú čisté, dobre prekreslené a bez známok zafarbenia či skreslenia. Trochu nás zamrzel počuteľný šum, ktorý je konštantný bez ohľadu na nastavenú hlasitosť. Počuť ho najmä v noci, keď sú vypnuté všetky počítače a zariadenia s ventilátormi. Pri reprodukcií je však šum maskovaný hudbou, takže nás nerušil.

SC307 znesú pravdepodobne akýkoľvek hudobný žáner a nezaskočí ich ani veľmi dynamická nahrávka. Vlastne sa nám zdá, že im svedčí skôr vyššia hlasitosť, kedy sa zúročí ich veľká dynamická rezerva a do popredia sa popri neskreslených bicích a base dostanú aj menej dominantné hudobné nástroje a zvuky. Ak by ste to predsa len prehnali s hlasitosťou, tak sa pre istotu aktivuje vstavaný limitér. Akonáhle nájdete vhodné miesto na umiestnenie reprosústav, lokalizácia je ostrá a máte tak presnú predstavu o rozmiestnení nástrojov a vokálov v nahrávke.

Na chvíľu sa ešte predsa len vráťme k basom. Tu je totiž jasne počuť, že 40Hz pri -3dB ktoré vidíme v špecifikácií nie je výmysel. Značné rozmery a hmotnosť 12,4 kg nie je daná tým, žeby mal výrobca nadnormatívne zásoby dreva, ale reálnymi technickými požiadavkami na sústavy, ktoré k životu nebudú potrebovať subwoofer. S väčšou váhovou kategóriou a kubatúrou SC307 však treba dôkladne počítať najmä ak máte (alebo plánujete) len malé domáce štúdio (povedzme okolo 15m2).

Meranie potvrdilo, že naše uši neklamali a frekvenčná odozva je až na malé zaváhanie v oblasti deliaceho kmitočtu (3kHz) v celku lineárna. Tento pokles na 3kHz je výraznejší len v stredovej osi, avšak už pri 15° mimo os (umiestnenie na ležato), čo je reálne umiestnenie v praxi je situácia omnoho lepšia. Viac povie priložený graf.

Za pochvalu stojí skutočnosť, že nevidíme žiadne násilné navýšenie na výškach, čo je bežnou praxou pri súčasných výrobcoch. Nami zmeraná frekvenčná odozva je kvôli princípu merania (kvázi anechoické meranie) hodnoverná zhruba od 100Hz, takže ak sa zaujímate najmä o priebeh na basoch, vychádzajte prosím z meraní výrobcu, ktoré je dostupné na webe výrobcu.

V poriadku je aj nami nameraný priebeh CSD, kde nevidíme žiadne rušivé rezonancie meničov. To nebýva samozrejmosťou, najmä pri vysokotónových meničoch s hliníkovou či titánovou kalotou. SC307 však našťastie obsahuje páskový menič.

Skupinové oneskorenie je zhruba na úrovni 3ms, čo má na svedomí pravdepodobne DSP obvod. Nie je to však nič zásadné a pri sústavách s digitálnym riadením je to bežný jav. V praxi sa to prejaví len za predpokladu, ak SC307 skombinujete s čisto analógovými sústavami, ktoré by mohli byť bez oneskorenia. SC307 sa budú totižto javiť, ako keby boli o 1m ďalej než v skutočnosti. Priebeh oneskorenia je však v poriadku v celom pásme a neobsahuje žiadne anomálie.

Harmonické skreslenie, ktoré sme namerali je v súlade s tým, čo udáva výrobca. Peak je v oblasti 500Hz a 1,5kHz, v priemere sa skreslenie v celom pásme pohybuje zhruba na úrovni 0,3 až 0,5%. Peak na basoch je približne 1%, čo je skvelá hodnota a len to potvrdzuje subjektívny pocit, že basy sú silnou stránkou SC307.

Pri použití „na stojáka“ odporúčame umiestniť sústavu tak, aby bol stred dolného basového reproduktora vo výške uší (ako basový je prepnutý horný menič). Pri polohe „ležmo“ je podľa našich pokusov vhodné umiestniť sústavu tak, aby výškový reproduktor bol v rovine uší a aby sústavy boli mierne naklonené na poslucháča (teda nie presne v osi, ale asi 15° mimo os). Basové meniče prepnuté na vonkajších stranách.

Verdikt recenzie, techvia.sk

EVE Audio to myslí s reprosústavami skutočné vážne. V tejto cenovej kategórií budete len ťažko hľadať kvalitné štúdiové monitory, ktoré hrajú aj bez subwoofera tak presne a nahlas ako SC307. Ak nepotrebujete digitálne vstupy či sústavy zaberajúce minimum miesta, SC307 budú pre vás výbornou voľbou.

Technické parametre udané výrobcom:
Product
SC307
Description 3-way System
Dimensions (WxHxD) [mm] 500 x 215 x 310
Dimensions (WxHxD) [„] 19.69 x 8.46 x 12.2
Free-field frequency range (-3dB) 40Hz – 21kHz
Tweeter AMT RS2
Mid-Woofer 165mm/6.5″
Woofer 165mm/6.5″
Cross-over frequency 300Hz/2800Hz
Maximum SPL @ 1m 114dB
Number of amplifiers 3
Output power (woofer) 2 x 100W
Output power (tweeter) 50W
Protection limiter áno
Settings
Volume -inf. – +6dB
High-shelf filter (-5dB – +3dB) > 3kHz
Desk filter boost (0dB – +3dB) 80Hz
Desk filter cut (-5dB – 0dB) 160Hz
Low-shelf filter (-5dB – +3dB) < 300Hz
LED brightness setting áno
Level-lock dip switch áno
Filter-lock dip switch áno
Woofer-change dip switch áno
Connectors
XLR in (impedance) (10k)
RCA in (impedance) (10k)
Power consumption
Standby < 1W
Full output 120VA
Misc.
Weight kg/lb. 12.4 / 27.3

Odporúčaná cena: 999 EUR s DPH (1ks)
Zapožičal: G-Tec Professional

text & foto & meranie Peter Mydliar

ZDIEĽAŤ