Vendeeglobe 2020

V nedeľu popoludní vo francúzskom prístave Les Sables d’Olonne  bol odštartovaný po štyroch rokoch ďalší ročník jachtárskych pretekov Vendée Globe, ktoré sú považované za najťažšie. Jedná sa o sólo preteky okolo sveta, ktoré preveria silu, odvahu či schopnosti účastníkov odkázaných samých na seba. Tento rok sa týchto prestížnych pretekov zúčastní 33 pretekárov,  medzi ktorými je aj 6 žien.

Vendeeglobe 2020

  1. november 2020

Tretí deň pretekov Vendée Globe Day  a 450 míľ západne od Porto

Jérémie Beyou, 44-ročný francúzsky jachtár považovaný za veľkého rivala Alexa Thompsona, sa nachádza 600 míľ od francúzskeho prístavu Les Sables d’Olonne. Zatiaľ čo v utorok 10. novembra musel urobiť malú opravu v kokpite, jeho loď Charal narazila do nejakého plávajúceho objektu. Po zhodnotení poškodenia lode sa rozhodol vrátiť na štart. Jeho príchod sa očakáva neskoro v piatok alebo v sobotu ráno.  

Vendeeglobe 2020

  1. november 2020

Štvrtý deň Vendée Globe 100 míľ východne od Azorov

Míňajúc Azorské ostrovy asi 100 míľ na východ od ostrova São Miguel, Brit Alex Thomson vedie flotilu pretekov Vendée Globe na svojej lodi Hugo Boss. Presunul sa južne od svojich najbližších rivalov skoro ráno a vybral si čas, kedy predpokladal, že budú veľmi unavení a budú možno oddychovať. Thomson má náskok 13 míľ pred Thomas Ruyant na LinkedOut a Charlie Dalin na Apivia, táto vedúca skupina na lodiach vybavených s hydrofoil vchádza južne na západnú stranu systému nízkeho tlaku, ktorý je však veľmi mierny oproti očakávanej tropickej tlakovej níže Theta, ktorá na nich čaká v piatok.

Avšak už počas prvých piatich dní pretekov vedúca skupina flotily sa skladá z neočakávaného mixu najnovších lodí vybavených s hydrofoil so staršou generáciou lodí bez hydrofoil, akou je napríklad loď 61-ročného veterána Jean Le Cam na jeho piatych pretekoch Vendée Globe.  Jean Le Cam je druhý za Alexom Thomsonom, ktorý je tiež na svojich piatych pretekoch Vendée Globe.

Vendeeglobe 2020

  1. november 2020

Vedúci pretekár je 295 míľ juhovýchodne od Azorov. Alex Thomson vedie v pretekoch Vendée Globe náskokom 26 námorných míľ počas piateho dňa od ich odštartovania a ako prvý čelí tomu najhoršiemu v búrke Theta približne 250 míľ južne od Azorských ostrovov. Aby ušetril pár míľ, vošiel priamo do centra búrky s vetrom cca 40 uzlov a vlnami dosahujúcimi 5 metrov. Tento risk mu zabezpečí výrazný náskok pred ostatnými pretekármi, avšak francúzsky veterán  Jean Le Cam je mu v pätách, pretože si tiež zvolil podobnú trasu.

Thomsonov prenasledovateľ je 61-ročný jachtár Jean Le Cam s bohatou pretekárskou minulosťou. Tento ostrieľaný jachtár je nielen trojnásobným víťazom pretekov La Solitaire du Figaro, ale patrí mu aj druhé miesto vo Vendée Globe v roku 2004/2005. Zaujímavosťou je,  že tento veterán sa plaví na lodi vyrobenej v roku 2007 s tradičnými hladkými zasúvacími plutvami na boku lodi.

Le Cam má náskok počas piateho dňa viac než 20 míľ pred pretekárom na treťom mieste Nico Troussel na lodi CORUM L’Épargne.

Vendeeglobe 2020

  1. november 2020

Na šiesty deň pretekov vedúci jachtári sú 480 míľ západne od Kanárskych ostrovov. 44-ročný francúzsky jachtár Jérémie Beyou sa musel vrátiť 600 míľ naspäť do prístavu Les Sables d’Olonne, keďže jeho loď Charal bola poškodená počas tretieho dňa pretekov a pokiaľ ju bude možné opraviť Jérémie Beyou je opäť pripravený vyštartovať. To je však možné len do stredy 18. novembra o 14:20, desať dní po zahájení štartu v nedeľu 8.11.2020.

Na čele flotily je Jean Le Cam s loďou Yes We Cam! s náskokom 21 námorných míľ pred Alex Thomson na lodi HUGO BOSS.

Popoludní tím japonského pretekára Kojiro Shiraishi informoval o natrhnutí hlavnej plachty navrchu a poškodení výstuh plachty. Neskôr po opustení tropickej brázdy nízkeho tlaku Theta  Shiraishi čelil zlyhaniu autopilota. Avšak jeho tím hlásil, že jachtár je v poriadku nezranený a loď nie je v nebezpečenstve, taktiež nájdu spôsob ako  opraviť škody, aby mohol pokračovať v pretekoch.

Vendeeglobe 2020

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here