Pelety

Aj keď posledné zimy nie sú Slovensku extrémne mrazivé, bez spoľahlivého kúrenia sa neobídete. Pre súčasné ceny za energie však mnoho domácností musí meniť svoje zvyklosti. Prečítajte si, aké možnosti kúrenia sú v súčasnosti najvýhodnejšie.

1.   Plynový kotol

Na Slovenskú má značné percento obyvateľov možnosť používať na kúrenie plyn, v poslednom roku si to však mnoho ľudí rozmyslelo. Ceny zemného plynu totiž dosiahli historické maximum a navyše sa často špekulovalo o jeho možnej nedostupnosti pre závislosť na dodávkach z Ruska.

2.   Kotol na pelety

Automatický peletový kotol funguje takmer samočinne a vďaka tomu ponúka pri používaní vysoký komfort. Majiteľ sa o kúrenie nemusí skoro vôbec starať. Maximálne zjednodušená je nielen obsluha kotla, ale aj základná údržba.

„Kotol na pelety má veľký zásobník, do ktorého sa ľahko nasype palivo. K dispozícii je niekoľko veľkostí zásobníka a líši sa aj jeho umiestnenie. Vďaka tomu sa vojde aj do veľmi malých priestorov,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek zo spoločnosti OPOP, ktorá sa venuje výrobe kotlov už dlhé roky.

Kým je v zásobníku dostatok paliva, kúrenie funguje úplne automaticky. Netreba riešiť žiadne prikladanie, pretože kotol dokáže zaistiť samočinné dodávanie peliet na rošt horáka. Jednoducho kúri na požadovanú teplotu v miestnostiach a ohrieva teplú úžitkovú vodu.

Po stlačení tlačidla sa kotol zapne, vypne a aj zapáli oheň. Môžete používať dotykový displej na kotli alebo svoj mobilný telefón. Pomocou aplikácie ľahko ovládate chod kotla a kúrenie vzdialene odkiaľkoľvek.

Kotol na pelety

Opätovné dosypanie paliva je nevyhnutné približne raz za päť až sedem dní. Medzitým je kúrenie bezúdržbové, ako keby ste mali plynové alebo elektrické kúrenie. Účet za vykurovaciu sezónu s peletami sa však určite nepodobá cenám za plyn ani elektrinu.

3.   Kotol na drevo

Používanie dreva dokáže náklady na kúrenie znížiť ešte výraznejšie. Napriek všeobecnému zdražovaniu zostáva palivové drevo jednou z najlacnejších možností, ako kúriť v dome či na chalupe. Na druhej strane je nutné počítať s prácou, ktorú si vyžiada príprava dreva a pravidelné prikladanie.

Na rozdiel od kotlov na pelety totiž drevo neumožňuje automatické dopĺňanie paliva. Aj napriek tomu sú moderné kotly na drevo vybavené výrazne lepšie, než si možno predstavujete. „Splyňovacie kotly od OPOP majú elektronickú jednotkou, ktorá riadi celý proces vykurovania. Kontroluje teplotu v kotli, nastavenie a podľa toho automaticky upravuje výkon,“ dodáva Ing. Roman Boczek. Kotol sa ovláda pomocou displeja a v aplikácii môžete sledovať, aká teplota je v jednotlivých miestnostiach.

Palivo

4.   Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá v rôznych variantoch volia hlavne majitelia nízkoenergetických novostavieb, ktoré majú zaistené minimálne tepelné straty. Pri správnom výbere a v optimálnych podmienkach dokáže tepelné čerpadlo vykurovať dom a ohrievať aj teplú vodu s malými nákladmi. Pritom z veľkej časti používa energiu zo vzduchu alebo zeme a len na zvyšok spotrebováva elektrinu.

Pri použití čerpadla v staršom dome s horšími tepelno-izolačnými vlastnosťami treba zvážiť, či bude jeho výkon dostatočný aj v zime. V opačnom prípade hrozí veľký odber elektriny na takzvané dokúrenie, a to sa domácnosti môže výrazne predražiť. Aj v tomto prípade môže kotol na pelety  dobre poslúžiť ako vedľajší zdroj kúrenia.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

ZDIEĽAŤ