Sám sebe masérom

Podľa štatistík má 39 % zamestnancov v Európskej únii sedavé zamestnanie. Lepšie na tom nie sme ani u nás na Slovensku, kde má sedavú prácu alarmujúcich 49,6 % žien. Dlhodobým sedením v práci si však spôsobujeme množstvo zdravotných problémov. Najčastejšími dôsledkami sedavého zamestnania sú bolesti chrbta, krku alebo syndróm karpálneho tunela. Skvelou prevenciou týchto problémov je aktívny oddych. Prečítajte si naše tipy na prevenciu preťaženia vášho tela.

Bolesť chrbta, zablokovaný krk alebo syndróm karpálneho tunela zažil snáď každý, kto už dlhšie pracuje v kancelárii alebo v práci väčšinu dňa sedí. Často si uprostred pracovného zhonu zabúdame od práce na chvíľu odpočinúť a trápime svoje telá dlhými hodinami neustáleho sedenia v rôznych polohách, ktoré sa skôr či neskôr prejavia na našom zdraví. Ako si ale môžete čo najjednoduchšie pomôcť?

Na prevenciu stačí málo

Jedným zo spôsobov prevencie kancelárskych zdravotných komplikácií je správne nastavenie vášho pracovného stola a stoličky. Monitor majte v úrovni očí a stoličku nastavenú tak, aby bola bedrová časť vašej chrbtice podopretá. Správne nastavenie kancelárskej stoličky zaberie pár sekúnd, rozdiel však pocítite hneď. Skvelým tipom na aktívny oddych počas práce je robiť si pravidelné prestávky. Skúste sa každú odpracovanú hodinu alebo dve na minútu postaviť a prejsť sa po kancelárii. Nielenže si odpočiniete od práce, ale urobíte pre svoje telo skvelú službu, za ktorú sa vám neskôr odvďačí. Všeobecne je však pre kancelárskych a sedavých zamestnancov najdôležitejšia pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte pritom hneď behať maratóny alebo zdvíhať ťažké váhy v posilňovni. Stačí chodiť na dlhšie prechádzky, vyraziť si občas na výlet na bicykli alebo chodiť na jogu. Ďalším skvelým tipom na prevenciu bolesti chrbta je naťahovanie, ktoré zvýši flexibilitu vášho tela a zabráni svalovej stuhnutosti. Je dôležité ho však praktizovať pravidelne a zahrnúť naťahovacie cvičenia, ktoré pokryjú celé telo.

Dobrou správou pre lenivcov a časovo vyťažených ľudí je, že funkčná regenerácia môže byť aj príjemná a rýchla. Ak nie ste priaznivcami otužovania a na pravidelné naťahovanie nemáte čas alebo energiu, vyskúšajte na regeneráciu masáže. Je to skvelý spôsob, ako si odpočinúť, zregenerovať unavené telo a aktívne predchádzať bolesti chrbtice, ktorá sa prejavuje v chrbte a krku. Navštevovať pravidelne maséra môže byť však finančne aj časovo náročné. Vedeli ste ale, že kvalitnú masáž si môžete dopriať aj doma?

masážna pištoľ RelaxGun G6 Metal od TrueLife

Sám sebe masérom

Navštíviť občas profesionálneho maséra je jednoznačne skvelý nápad. Na dosiahnutie efektívnych výsledkov a poriadneho odpočinku pre telo i ducha je však potrebné dopriať si masáže pravidelne. Najpraktickejšie je preto masírovať si jednotlivé svaly sám alebo s pomocou partnera doma.

Netrénované ruky, ktoré neprešli odbornými masérskymi kurzami, ale často nedokážu poskytnúť starostlivosť, ktorú vaše telo potrebuje. Na dosiahnutie masáže ako u maséra je vhodné využiť masážne prístroje, ako je napríklad masážna pištoľ RelaxGun G6 Metal od TrueLife. Tieto prístroje umožňujú hlbokú a efektívnu masáž, ktorá je porovnateľná s profesionálnou starostlivosťou. Masážna pištoľ je vybavená niekoľkými nadstavcami pre rôzne časti tela a ponúka rôzne intenzity masáže, čo umožňuje prispôsobiť ju individuálnym potrebám a pokryť jedným prístrojom celé telo. Výhodou masážnych pištolí je, že ich zvládne ovládať naozaj každý a nemusíte sa báť, že si pri masírovaní ublížite. Ak vás však trápi konkrétna časť tela ako sú ramená a krk alebo bedrová chrbtica, existujú aj prístroje, na ktoré si jednoducho ľahnete a namasírujú vás samé. Nemusíte pritom dlho čakať na potvrdenie termínu masérom a masáž si môžete dopriať kedykoľvek. Prívetivá je aj cena masážnych prístrojov, vyjdú vás totiž dokonca lacnejšie než pár návštev profesionálnych salónov.

ZDIEĽAŤ